Jak za námi?

Na ostrov za námi se dostanete pouze letecky. Zatím jsme neobjevili lodě z pevniny, které by posloužily i turistům. Zkoušíme takové najít, nicméně vzhledem k délce plavby (3-4 dny) se zdá letecká přeprava jako nejvhodnější způsob.
Jednotlivé nabídky letů a kombinace pro nejvhodnější ceny pro vás připravujeme do budoucna. Na stránkách plánujeme vytvořit hlídače cen společně s možnostmi určení optimálního způsobu cestování. Dále připravujeme mapy letišť a jasné pokyny, jak při přestupech nebo odbavování postupovat, vč. fotografických průvodců. A s nákupem letenek vám případně můžeme pomoci.

Následující text je určen hlavně cestovatelským nováčkům.


Aktualizováno 02/2024
Tento rok přišly velké změny. Konečně máme přímý spoj z Prahy, TAP zlevnil a Ryanair skončil, ale nahradila ho celá řada alternativ.



Letecky se k nám lze dopravit třemi způsoby

Začněme poznámkou, týkající se cen letenek. Výsledná cena vždy záleží na předstihu, s jakým letenky nakupujete, a na období dovolené. V zimních měsících (listopad-březen) jsou letenky dotované, není tak problém objevit letenku do 6ti tisíc. V ostatních měsících (kromě prázdnin), při objednání 2 měsíce dopředu anebo když máte štěstí, jsou ceny do 8mi tisíc. A o prázdninách počítejte s výrazným navýšením, klidně do 12ti tisíc. Pokud nekupujete letenky dříve než 2 měsíce dopředu (v případě prázdnin alespoň půl roku – lépe 8 měsíců), dostáváte se na závratné částky, které nelze dopředu odhadnout. Avšak minulý rok bylo vše jinak. Ceny se těsně před prázdninami začaly snižovat a dokonce byly v období první poloviny práznin na úrovních, které jsme v historii našich návštěv Azor nezaznamenali. Kdo ví, jak to bude letos?
Nyní k samotným letenkám.

Vždy hledejte naše letiště: Ponta Delgada Joao Paulo II (kód: PDL)

První možností je využít přímé spojení české letecké společnost ČSA (SmartWings), která vás dopraví nejrychleji, avšak také nejdražším způsobem. Cestování je pohodlné a bez přestupu. Více než 5 hodin letu je únavné, avšak cestováním tímto způsobem ušetříte několik hodin strávených na cestě. Protože je tento spoj nový, probíhá cenotvorba, která může v tomto roce vše změnit. Prozatímní cenový odhad je 9000 mimo sezónu a přes 10500 o prázdninách.

Další možností je portugalská letecká společnost TAP, která vás dopraví s jedním přestupem v Lisabonu, avšak letenky jsou levnější. Mimo sezónu se ceny letenek pohybují okolo 6000. V sezóně jsou ceny okolo 9000. Cestování je pohodlné a přestup bez nutnosti opakovaného odbavení. Na palubě (po covidu) již občerstvení nedostanete nebo zcela výjimečně, avšak můžete jej na palubě zakoupit (ceny však nejsou příliš příjemné). První let (Praha-Lisabon) trvá 3.25 hodiny a druhý (Lisabon-Ponta Delgada) 2.5 hodiny. Čekání mezi přestupem se obvykle pohybuje mezi 1-6 hodinami. Pokud se vejdete do 3 hodin, není to příliš dlouhé. Tak na záchod, na cigárko, nějaké pohoštění a hurá na druhé letadlo, které zahajuje odbavování 30 minut před odletem. To už je nutné být na správné gatě, kterou zjistíte z informačních panelů rozmístěných po celém letišti (asi 45 minut před odletem).

Poslední možností je levné cestování, které využívá hlavně nízkorozpočtové letecké společnosti a kombinace několika dalších leteckých společností. Výborným nástrojem pro vyhledání letů je služba Kiwi.com.
Taková cesta má většinou přestupů více než jeden a také je nutné podstoupit delší prodlevy mezi jednotlivými lety. Na palubě, kromě výjimek, občerstvení nedostanete (můžete zakoupit – ceny však nejsou příliš příjemné), takže je potřeba mít dostatek svého jídla, popř. si ho zakoupit na letištích. Pití lze doplňovat přímo v halách letišť, takže se hodí mít s sebou (při prvním odbavování prázdnou) láhev a tu doplňovat. Cestování tímto způsobem je výrazně delší, avšak také podstatně levnější. Musíte si však ohlídat, abyste měli alespoň 3 hodiny času mezi přestupy (kdyby měl některý spoj zpoždění) a abyste nemuseli měnit letiště, popř. zajišťovat přenocování. I když právě nutnost přenocování může být i příjemným zpestřením. Ceny s nočním přestupem jsou levnější a tak si můžete s partnerem, čekajíc na navazující spoj, např. užít noc v Paříži (pokud vám nevadí si zajistit i ubytování – např. přes AirBNB nebo Booking.com). Alternativou je noc na letišti. Pokud jste ochotni toto dobrodružství podstoupit, pak vaše cesta, např. u letecké společnost Ryanair (pozor, již nenajdete na Kiwi, pouze na webu Ryanairu a aktuálně pouze přes UK a Belgii), může vyjít na pár tisícovek.
Tento nízkorozpočtový způsob přepravy nelze cenově odhadnout. Vždy záleží na aktuální nabídce a na rozdíl od společnosti TAP, některé nízkonákladové letecké společnosti s blížícím se odletem letenky zlevňuje, jak jsou rušeny cestujícími, kteří let stornují. Takže zakoupení letenek dopředu 2 měsíce může být méně úsporné, než 3 týdny před odletem. 3 týdny máme vypozorované. Ceny jdou dolů anebo jsou všechna letadla naopak plná a na vás už nezbyde místo. Je to loterie, ale pokud máte možnost nahlásit dovolenou 14 dní předem, můžete výrazně ušetřit. I nízkonákladové společnosti mají v zimních měsících (listopad-březen) slevy, ale jsou hůře odhadnutelné. Občas se podaří sehnat letenky i pod 2500 kč. Počítejte však s cenou mezi 4-7 tisíc kč. Někdy se podaří ceny stlačit k téměř polovině ceny společnosti TAP. Prázdniny jsou o prudkém a nepredikovatelném nárůstu cen, počítejte s tím.

 

Shrnutí cen letenek

Pro nejlepší ceny se společností ČSA a TAP vybírejte svůj let nejpozději 3-4 měsíce před plánovanou dovolenou (v případě prázdnin alespoň půl roku). V případě Kiwi.com postačí nejpozději 2 měsíce před vašim termínem, avšak při nákupu letenek přes tohoto zprostředkovatele narazíte na zajímavé ceny také tři týdny před odletem.
Obecně jsou ceny nejvyšší v období prázdnin a výrazně klesají od listopadu do března, kdy jsou ceny dotované a přitom je na ostrově příroda téměř tak krásná jako v kterémkoli jiném období a teplo tak akorát na mikinu nebo nepromokavou bundu.

 

Doklady

Se společností TAP letíte vždy přímo přes Lisabon – neopustíte EU. ČSA letí přímo na ostrov, takže také neopouštíte EU. V případě jiných leteckých společností (které vám nabídne např. Kiwi) je nutné si pohlídat, zda opustíte kvůli mezipřístání EU nebo ne. Pokud při cestě EU neopustíte, stačí vám na cestování občanský průkaz.

Avšak pozor na Londýn, který již není v EU. Pokud tedy budete cestovat přes Londýn, popř. jiné město ve státě, které není součástí EU, budete potřebovat pas.

 

Zavazadla

Každá letecká společnost má jiná pravidla pro velikost a váhu zavazadla. Doporučujeme si tyto údaje najít na stránkách dané letecké společnosti. V současnosti má např. letecká společnost TAP stanovena následující pravidla.

Zavazadlo do podpalubí (za příplatek, obvykle přes 1000 kč):

Maximální velikost v součtu rozměrů (šířka+délka+výška): 158cm
Maximální váha: 23kg

Příruční zavazadlo (zdarma):

Maximální rozměry: 55x40x20cm (115cm v součtu)
Maximální váha: 10kg

Osobní zavazadlo (zdarma):

Maximální rozměry: 40x30x15cm (85cm v součtu)
Maximální váha: 2kg

 

Základní instrukce přepravy apod.

Ověřte si, že máte aktivovaný roaming u vašeho operátora, abyste mohli telefonovat i v zahraničí. Každý kontakt, který v telefonu použijete (volání a SMS), musí mít předčíslí +420. Pokud toto předčíslí u vašeho kontaktu nebude, jednoduše se mu ze zahraničí nedovoláte.

Každá letecká společnost má mírně odlišná pravidla pro odbavení a přepravu. Raději si všechny dostupné informace zjistěte dopředu a na všechny možnosti se připravte. Základní pravidla pro odbavení uvádím níže.

Na letiště dorazte 2 hodiny před odletem a vyhledejte přepážky vašeho letu, kde vám vydají palubní lístek (boarding pass) po předložení vašeho cestovního dokladu (obvykle nemusíte ukazovat ani letenku, kterou s sebou však musíte mít vytištěnou) a odbaví vám zavazadlo do podpalubí (pokud jej máte). Alespoň hodinu před plánovaným odletem se vydejte na odbavení, na kontrolu vašeho příručního zavazadla (to, které si s sebou vezmete na palubu letadla).

Na palubu letadla nesmí v příručním zavazadle žádné ostré předměty a kapaliny nebo gely ve větším množství než je 100ml/kus (pro zavazadlo do podpalubí – to, co si neberete na palubu letadla – taková omezení neplatí) v průhledném sáčku o objemu maximálně 1 litr. Dle výkladu je to tolik nádobek o objemu max. 100ml, kolik se vám jich do pytlíku o objemu 1 litru vejde. My však vždy raději létáme maximálně se 100ml, abychom nemuseli testovat, zda je toto tvrzení pravda.
Kapaliny do přípustného množství musí být uzavřeny v odděleném a uzavíratelném pytlíčku a při kontrole se vyndavají ze zavazadla ven. Pokud máte notebook, musí být na vstupní kontrole vyndán z příručního zavazadla ven a vložen do oddělené přepravky (na pás rentgenu). Do další přepravky pak vložíte obsah všech kapes a další kovové předměty na vašem těle (pásek, hodinky, klíče, peneženka apod.). Pokud máte prázdnou PET lahev na doplnění po securitě, musí jít také do přepravky.  Akumulátory (např. powerbanky) nesmí do kufru do podpalubí, ty musíte mít v příručním zavazadle (to, co si berete na palubu). Přesně obráceně to platí pro nářadí, to nesmí na palubu, ale jedině do podpalubí. Postup kontroly je pak vždy stejný. Jednoduše na kontrole dělejte to, co dělali lidé před vámi.

Při ověření můžete být vyzvání k otevření příručního zavazadla nebo k osobní kontrole. Nepropadejte panice, vše má svůj důvod (osobní kontrola je většinou namátková a v zavazadle můžete mít pouze na rentgenu neindetifikovatelný předmět). Výhodou je, že se zatím bez problémů domluvíte česky. Pokud vás něco překvapí nebo zajímá při kontrolních postupech, určitě využijte tu možnost a obsluhy kontrol se na cokoli zeptejte. Ostatní letiště mají kontroly a jejich postupy téměř stejné, proto využijte vaši zvědavost nyní, dokud ještě všichni hovoří česky.

Na palubním lístku (boarding pass) naleznete tyto informace: číslo letu, destinaci, čas odletu letadla (departure), čas nástupu (boarding), bránu (gate) a další doplňkové informace jako např. číslo sedadla. Číslo letu, destinace a čas odletu jsou vaše klíčové informace, které hledáte po vstupu do haly odbavení (po kontrole) na informačních cedulích. Pokud váš let ještě nevidíte, zkuste zkontrolovat informace později. A co vás na panelu zajímá? Hledáte odkud poletíte, hledáte GATE. Na těchto obrazovkách jsou vždy aktuální data, která přesně odpovídají aktuálnímu stavu – mají přednost před informacemi na palubním lístku (boarding pass), které nezřídkakdy nesouhlasí s aktuálním stavem a gate je uvedena jiná. Obvykle se informace o gate objeví 45 minut před odletem, ale doplnění informací sledujte pravidelně. Po nalezení gate je rozumné k ní dojít a již nikam nechodit.
Čas odletu (departure) je čas, kdy letadlo startuje. V tuto dobu už vás do letadla nikdo nepustí, proto pamatujte, že vás zajímá hlavně čas odbavování (boarding). To je čas, kdy se nastupuje do letadla a vy už musíte být na správné bráně (gate). Pokud máte na palubním lístku (boarding pass) čas odbavovaní (boarding) pozdější než čas odletu (departure), řiďte se raději časem odletu mínus 40 minut (vysvětlení: plánované zpozdění může být zrušeno, už se nám to stalo).

V letadle přepnětě na režim Letadlo a kdykoli sedíte, buďte připoutáni. Po vystoupení z letadla a hledání navazujícího spoje (pouze v případě, že nemáte na palubním lístku (boarding pass) všechny lety, ale pouze ten, který jste právě absovovali) zkuste využít kiosek CheckIn, který vám může palubní lístek (boarding pass) vytisknout přímo na letišti. Nemuseli byste poté odcházet ven z letiště a šli byste přímo hledat gate vašeho následujícího spoje bez nutnosti opakované kontroly (jako v případě, ža na palubním lístku máte vytištěn  i následující spoj). Pokud se vám to nepodaří, nikdo vám neporadí a máte čas a nebo jste šli přímo na exit, nezbude vám nic jiného, než celý proces kontroly zopakovat i na aktuálním letišti. To znamená jít ven z letiště, najít přepážku, kde vám dají palubní lístek (boarding pass), absolvovat kontrolu… Ale to je již stejné jako v Praze, to už jsme zmínili výše a hlavně: to už umíte 🙂

Pokud na palubním lístku (boarding pass) máte i následující spoj (cestovaní s TAPem), nic z toho nemusíte dělat, vydejte se rovnou na odlety (Departures, symbol vzlétajícího letadla) a hledejte gate rovnou – stejně jako v Praze – na informačních cedulích.

Pozor: pokud nemáte na palubním lístku (boarding pass) následující spoj a již nemáte ani čas (méně než 60 minut do odletu dalšího letadla, např. z důvodu zpoždění prvního letadla), v žádném případě neopouštějte letiště (nechoďte na Exit, zůstaňte v odbaveném – trazitním – vnitřním prostoru letiště) a snažte se dostat na odlety (Departures, symbol vzlétajícího letadla) nebo k bránám (gate). 40 minut před plánovaným odletem totiž odbavovací přepážka, kde by vám palubní lístek (boarding pass) vytiskli, zavírá a vy byste venku nejen nezískali palubní lístek (boarding pass), ale navíc byste se kvůli kontrole nemuseli stihnout vrátit na odlet letadla. Zůstaňte tedy na letišti, najděte odlety a až zjistíte z informačních cedulí vaši gate, jděte k ní a požádejte obsluhu, aby vám palubní lístek (boarding pass) vytiskla zde. Možná vás to bude něco málo stát, ale je to lepší, než si nechat uletět letadlo.

Rada na závěr: vždy se všude raději ptejte, než někam dojdete nebo něco uděláte. Raději mluvte nohama, rukama nebo jakýmkoli jazykem, personál na letištích s tím počítá a obvykle vám se vším poradí dříve, než se dostanete do maléru, např. tím, že opustíte tranzitní prostor letiště.

 

Co si vzít s sebou?

Následuje námi doporučený soupis věcí, které si vezměte s sebou na váš pobyt. Jedná se o ověřený soupis nezbytných věcí, které se nám osvědčilo mít a asi by i vám ve většině případů měly stačit.

Zvýrazněné položky zajistí vaši vyšší soběstačnost a hladší průběh příprav na výlety, prosím nezapomeňte na ně, jedná se o každodenní nutnosti.

  • Kvalitní a pohodlný baťoh na cesty (v letadle lze využít jako příruční zavazadlo)
  • Kvalitní nepromokavá bunda
  • Boty do vody (na ostré kameny a ochrana před ježky) – můžeme zapůjčit
  • Plastová krabička na salámy na cesty – můžeme zapůjčit
  • Trvanlivé salámy (osvědčený je Lovečák, Herkules apod.)
  • 1,5l PET láhev (na cesty)
  • Plavky
  • Ručník na ven – můžeme zapůjčit
  • Vaše oblíbená mobilní zařízení (notebook, tablet, mobil)
  • U každé postele máte připravenou nabíječku s multi konektorem, takže nabíječku telefonu nemusíte řešit, avšak pokud si nejste jisti kompatibilitou nebo máte i jiná zařízení, určitě si vezměte všechny potřebné nabíječky a kabely
  • USB adaptér do autozapalovače – můžeme zapůjčit
  • Pokud budete používat elektronické mapy, stáhněte offline mapy Portugalska (doporučujeme aplikaci Mapy.cz, pro kterou vám předáme body výletů)
  • Pokud používáte překladač Google, stáhněte si offline slovníky pro jazyky CZ, PT a EN
  • Power banka (celý den s GPS umí mobil snadno vybít)
  • Sluchátka (hlavně do letadla)
  • Opalovací krém/panthenol (platí pro letní období – spálit se lze velmi snadno)
  • Hygiena (zubní kartáček, deodorant, hřeben) – zubní pastu, mýdlo, šampon nebo osvěžovač bot si neberte, budete je mít k dispozici u nás
  • Lékárnička a vaše léky
  • Náplasti na puchýře (může se hodit)
  • Špunty do uší (máte-li horší spánek)
  • Oblečení v množství, které odpovídá počtu dnů pobytu: ponožky, spodní prádlo, trička
  • Zbylé množství dle vašeho uvážení: tepláky, kalhoty, šortky, mikina
  • Pláštěnka (když začne pršet mohutně, ani nepromokavá bunda vás neochrání)
  • Brýle na potápění (pokud půjdete do moře) – můžeme zapůjčit
  • Kvalitní boty do terénu
  • Pantofle na pokoj – můžeme zapůjčit
  • Kšiltovka, popř. klobouk
  • Sluneční brýle
  • Dioptrické brýle
  • Jídlo na cestu (den letu)
  • Musli tyčinky, popř. jiný zdroj energie na cesty
  • Sušené maso (může se hodit, pokud už máte musli tyčinek plné zuby)
  • Vitamíny v tabletách (osvědčily se s vodou jako vhodný zdroj tekutin na cesty)
  • Krájecí nůž na cesty
  • Termoska (na čaj/kávu)
  • Alespoň pár EUR na cesty (zbytek lze platit českou platební kartou, popř. vybrat v bankomatu)
  • Platební karta (pozor, půjčení auta může vyžadovat kreditní kartu, debetní u některých půjčoven nestačí – rozdíly mezi kartami čtete zde. Hlavní řidič musí být vlastník karty a další řidič je za příplatek)
  • Občanský průkaz (pas je potřeba pouze při cestě mimo EU)
  • Řidičský průkaz (pokud budete řídit, mezinárodní řidičák není třeba)
  • Kartička zdravotní pojišťovny


A pokud něco zapomenete..? Jistě to půjde koupit i na místě, např. v Decathlonu v Ponta Delgada 🙂